Mlčanlivosť advokáta - 2. časť

Autor: Michaela Kovačicová | 15.7.2012 o 12:39 | (upravené 18.7.2012 o 19:30) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1378x

Je povinnosť mlčanlivosti advokáta povinnosťou „večnou"? Odpoveď je záporná. Advokáta totiž možno pozbaviť povinnosti zachovávať mlčanlivosť. Kto však zbavuje tejto povinnosti advokáta, resp. osoby, ktoré sa podieľajú na jeho činnosti spojenej s poskytovaním právnych služieb? V prvom rade je to klient, či už fyzická alebo právnická osoba. Súhlas s pozbavením povinnosti advokáta zachovávať mlčanlivosť musí mať písomnú formu. To znamená, že nie je možné, aby klient pozbavil advokáta povinnosti zachovávať mlčanlivosť napríklad len ústne. Za pozbavenie mlčanlivosti sa nepovažuje ani vyhlásenie klienta vykonané voči orgánu štátnej správy, policajného zboru, prokuratúry, súdu alebo tretej osobe.

Čo však v prípade, že klient - fyzická osoba je po smrti, resp. klient - právnická osoba zanikla? V tomto prípade môže advokáta pozbaviť mlčanlivosti iba jeho právny nástupca. Právnym nástupcom fyzickej alebo právnickej osoby (klienta) je osoba, na ktorú prešli práva a povinnosti z klienta po jeho smrti, resp. v prípade právnickej osoby po jej zániku. V prípade, že má klient právnych nástupcov viac, je potrebný na účinné pozbavenie mlčanlivosti advokáta súhlasný prejav vôle všetkých právnych nástupcov klienta, samozrejme v písomnej forme.

A čo  prípade, že osoba nemá právneho nástupcu, t.j. po smrti, resp. po zániku osoby neprešli práva a povinnosti na inú osobu? Tento prípad zákon nerieši, a pritom táto situácia v praxi často nastáva. V takomto prípade teda už nie je nikto nikdy oprávnený advokáta pozbaviť mlčanlivosti? Odpoveď na túto otázku som zatiaľ nenašla.

Z pravidla pozbavenia povinnosti advokáta zachovávať mlčanlivosť klientom alebo jeho právnym nástupcom, resp. všetkými jeho právnymi nástupcami existuje výnimka. Touto výnimkou je prípad, keď advokát usúdi, že pozbavenie povinnosti zachovávať mlčanlivosť je v neprospech klienta. Vtedy je advokát, napriek súhlasu klienta s pozbavením povinnosti advokáta zachovávať mlčanlivosť, povinný mlčanlivosť zachovávať. Naopak advokát sa nemôže dovolávať povinnosti zachovávať mlčanlivosť v disciplinárnom konaní pred SAK. Povinnosťou zachovávať mlčanlivosť v disciplinárnom konaní je advokát pozbavený automaticky.

Advokát ďalej nie je povinný zachovávať mlčanlivosť v konaní pred súdom alebo iným orgánom, a to v prípade, že je predmetom konania spor medzi ním a klientom alebo jeho právnym nástupcom. Keďže sú súdy verejné, môžeme sa na súde dozvedieť aj veci, o ktorých je advokát inak povinný zachovávať mlčanlivosť.

V prípade, že bola v advokátskej kancelárii alebo v byte advokáta nariadená domová prehliadka je advokát povinný upozorniť príslušný orgán na zákonom stanovenú povinnosť mlčanlivosti a s tým spojenú obmedzenú edičnú povinnosť, a tiež aj na právne predpisy na ochranu osobnosti. Advokát je tiež oprávnený žiadať, aby k úkonu domovej prehliadky pribral ako nezúčastnenú osobu iného advokáta, resp. zástupcu SAK.

-MK-

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?